Z Archiwum Biblioteki

Opublikowano: 2024-09-20 10:29, Numer artykułu: 86579 , Autor: D.Kucharko

Z ARCHIWUM BIBLIOTEKI

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Światowy Dzień Poezji

 

 W marcu obchodzone są dwa święta, które mają na celu popularyzację literatury pięknej i czytelnictwa. 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy (ang. International Writers' Day), ustanowiony w 1984 r. przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy, a na 21 marca przypada  Światowy Dzień Poezji (ang. World Poetry Day) ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. W tych dniach na całym świecie organizowane są różnego rodzaju imprezy, np. spotkania autorskie, wieczory literackie poświęcone twórczości pisarzy, poetów, dramatopisarzy.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła pana Ryszarda Częstochowskiego – znanego bydgoskiego poetę i dramatopisarza, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autora 13 tomików poezji, książki biograficznej i 10 sztuk teatralnych na spotkanie z czytelnikami.

W roku 2013 Ryszard Częstochowski otrzymał nagrodę im. Klemensa Janickiego i Łuczniczki za książkę roku 2012 "MŁODE i STARE", a w roku 2015 medal im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego za całokształt twórczości.

W spotkaniu uczestniczyły kl. 4 T2 i 3 TL, a wiersze czytały Klaudia Tretkowska z kl. 1 T i Martyna Kozłowska z kl. 2 TL1.

 

 

 

Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem S. Dyszakiem

 

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to jest obchodzone od 17 lat. Zostało proklamowane na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17. 11. 1999 r. dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata i promocji wielojęzyczności, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole przebiegał pod hasłem gwary bydgoskiej. Przyjął nasze zaproszenie znany bydgoski językoznawca, kierownik Katedry Gramatyki i Semantyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - prof. dr hab. Andrzej S. Dyszak. Profesor jest rodowitym bydgoszczaninem i od dzieciństwa, za sprawą swojego ojca, znał gwarę bydgoską, a później uczynił ją jednym z obszarów swojego zainteresowania naukowego. Poprosiliśmy więc o wykład na temat gwary miejskiej Bydgoszczy.

Pierwsza część wykładu poświęcona była uwarunkowaniom terytorialnym i historycznym Bydgoszczy, które miały bezpośredni wpływ na kształtowanie się języka potocznego, używanego jeszcze nie tak dawno przez dużą część bydgoszczan.

Następnie dowiedzieliśmy się, jak powstał „Mały słownik gwary bydgoskiej” i najnowsza książka naszego gościa „Gwara miejska bydgoszczan”.

Na zakończenie, prof. Dyszak przytoczył kilka słów występujących w gwarze bydgoskiej. Większość z nas nie wiedziała, że za czasów naszych dziadków mieszkanie musiało składać się z: antrejki (przedpokój), sypialki, jadalki i sklepu (piwnicy). Pewne trudności mieliśmy z podaniem nazwy piekarnika (bratnik), ale za to wszyscy wiedzieliśmy, co oznacza słowo „plata”. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy też wielu innych ciekawych informacji o nazwach dzielnic Bydgoszczy i ich mieszkańców.

Czas przeznaczony na spotkanie szybko minął, ale zainteresowani tematem naszego dzisiejszego spotkania mogą poszerzyć swoją wiedzę o gwarze bydgoskiej, wypożyczając z biblioteki „Mały słownik gwary bydgoskiej”. Być może już niedługo w zbiorach biblioteki pojawi się również „Gwara miejska bydgoszczan”.

  

 

 

„Książki naszych marzeń”

Nakręćmy się na czytanie!” – tym hasłem już po raz drugi Ministerstwo Edukacji Narodowej  zachęcało uczniów do udziału w konkursie „Książki naszych marzeń”.

Przeprowadziliśmy plebiscyt i wybraliśmy tytuły 50 książek, o przeczytaniu których marzy młodzież naszej szkoły. Uczniowie przygotowali krótki (do 60 sekund) film na temat „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki bo….

Chodziło o to, by przekonać MEN, że to właśnie my powinni wygrać. Powstał filmik pt. „Książka łączy ludzi”. Do jego realizacji przyczynili się przede wszystkim: Jakub Gaszak i Marcin Więckowski z 2TL2, Wiktoria Kalisz i Paulina Brzózan z kl. 3 TLŻ oraz Martyna Kozłowska z kl. 2 TL1. Opracowaniem całości (nagranie filmiku, wybór muzyki, napisy) zajął się Przemysław Wika z kl. 2 TL2.

22 października konkurs został rozstrzygnięty. Niestety, nie znaleźliśmy się wśród laureatów. Zostało nam jednak wspomnienie wspólnej zabawy przy kręceniu filmu i nasze dzieło.

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych  zainicjowało w 1999 roku Święto Bibliotek Szkolnych, które w ostatnich latach trwa nawet cały październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W tym roku szkolnym w naszej szkole przygotowano kilka imprez o charakterze czytelniczym. Święto Bibliotek obchodzono 28.10.2015r. W tym dniu od godziny 11.05 do 11.20 we wszystkich klasach nauczyciele czytali uczniom wybraną przez siebie książkę.

Godzinę później w czytelni odbyła się gra integracyjna pn. ,,Przeczytaj, znajdź, odpowiedz". W  konkursie udział wzięli przedstawiciele klas technikum: 1T, 1TL1, 1LŻ,  2TL1. 2TL2, 2T, 3TL, 3LŻ, 4T1, 4TL oraz klas zawodowych: 3c.

Reprezentanci klas zostali podzieleni na 4 zespoły i w swoich grupach rozwiązywali zadania. Najwięcej emocji wzbudził zestaw pytań nr 3. Najpierw na podstawie wskazówek na temat treści książki należało odnaleźć powieść, o której mówiło polecenie pierwsze. Następnie odszukać stronę, gdzie znajdował się, wskazany pośrednio, akapit oraz poszukiwane słowo. Nie był to jednak koniec zadania. Uczestnicy musieli jeszcze zapisać dwa przysłowia, sentencje lub związki frazeologiczne z odgadniętym wyrazem.

Inne zadania były również interesujące, np. „Mini konkurs polsko – angielski z wiedzy o książce i bibliotece”, krzyżówka, quizy - „Znane historie miłosne” i „Połącz w pary”.

Zwycięzcami zostali uczniowie klas drugich: Martyna Kozłowska z 2TL1Karol Gołembowski z 2T Patryk Relke z 2TL2. Otrzymali oni nagrody dla siebie i swoich klas.

Podczas miesiąca bibliotek trwał też konkurs "Przeczytałem i polecam". Polegał on na napisaniu recenzji książki, która Nam się spodobała i którą chcielibyśmy polecić innym. Konkurs trwał do 31.10.2015r.,  a jego laureatką została Martyna Kozłowska.

 M. Kozłowska

 

Tydzień Zakazanych Książek

 

   Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.

W Polsce akcję propaguje m.in. Stowarzyszenie Bibliosfera.org. Inicjatorzy polskiego Tygodnia Zakazanych Książek chcą, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej, religijnej, etc.

Biblioteka szkolna zaprasza od 25 września do 16 października do obejrzenia wystawy w czytelni. Po jej zakończeniu książki z „zakazanych list” będzie można wypożyczać.